Favicon – vaš najljubši najmanjši element strani
Pri izdelavi spletne strani je potrebno misliti na neskončno stvari – grafični dizajn, informacijska arhitektura strani, optimizirana besedila, Facebookov socialni vtičnik, zemljevid strani, multimedijske vsebine in druge zveneče elemente strani. Žal se pogosto zgodi, da ustvarjalci strani pozabijo na mini element strani, ki lahko pomembno zaznamuje uporabniško izkušnjo – favicon.
Kaj je favicon?
Favicon je kratica za favourites icon (ang: priljubljena ikona), v angleškem jeziku se uporabljajo tudi druga poimenovanja, izpostavim naj še bookmark icon, a o tem nekoliko kasneje. Je dokument, ki vsebuje eno ali več ikon, običajno v velikosti 16x16 pikslov, povezane s spletno stranjo. Programer jo kreira in integrira v spletno stran, brskalniki pa jo uporabljajo za več namenov. Najvidnejši med njimi je tudi najpomembnejši z vidika uporabnikov, namreč favicon prikažejo v zavihku brskalnika in na seznamu priljubljenih spletnih strani poleg naslova strani.
Zakaj jo potrebujemo?
- preprosto, ker želimo na našo spletno stran uvrstiti vse elemente, da izgleda profesionalno,
- ker želimo, da našo spletno stran zlahka prepoznajo; verjetno imate tudi vi v svojem brskalniku velikokrat odprtih več zavihkov in takrat vam je favicon zelo pomembna, da na hitro ločite spletno stran od druge,
- želimo tudi, da obiskovalci našo spletno stran označijo za priljubljeno.
Zakaj je favicon pri tem tako zelo pomembna? Ponovno imejte v mislih nekoga, ki veliko časa preživi na spletu in ima na seznamu priljubljenih že toliko strani, da je pri označevanju začel izpuščati ime strani. In kaj mu ostane za bookmark? Favicon. In če je spletna stran nima? Jo po vsej verjetnosti ne bo označil za favorite, saj bo na tistem mestu prostor ostal prazen, kar pa ne pomaga veliko, ko želi v sekundi dostopati do priljubljene strani.
Kreirate jo lahko tudi sami
Sedaj se najbrž strinjate z mano, da jo vaša spletna stran nepreklicno mora imeti. Jo želite oblikovati ta trenutek? Vabljeni na spletne strani, t.im. generatorje favicon, kjer vam bo ob spreminjanju slik, barv in animacij čas hitro minil. Našli boste tudi kup že narejenih ikon za spletno stran in tako dobili kakšno idejo.
Kakšna naj bo favicon?
Največ je odvisno od cilja in vsebine vaše spletne strani. Za poslovne strani v favicon najpogosteje uvrstimo pomanjšano sliko logotipa ali njegov najpomembejši del. Če pišete blog ali ste lastnik podobne manj resne strani, pa imate pri kreiranju favicon-e več manevrskega prostora. Lahko se poigrate z inicialkami vašega imena, slikami živali, ljubkimi oblikami ali po angleško poveste, da ljubite svojo spletno stran. Odločitev je povsem vaša, toda ne pozabite na vaše ciljno skupino in njihovo uporabniško izkušnjo. Njim je namenjena vaša spletna stran in prav tako favicon.
Majhna po velikosti, a velika po pomenu in vplivu, zato si nikar ne dovolite, da jo pozabite, saj lahko postane vaš najljubši najmanjši element vaše strani.
No comments:
Post a Comment